9 listopada 2020

Une Nuit Nomade Suma Oriental


Kiedy przeczytałam, że Suma Oriental to perfumy inspirowane postacią Tomé Pires'a - portugalskiego aptekarza i podróżnika, który opisał, że drzewo sandałowe pochodzi z wyspy Sumba (dzisiejsza Indonezja), nastawiłam się na to, że wątkiem przewodnim zapachu Suma Oriental też będzie drzewo sandałowe. Rzeczywistość jest jednak inna. Kojarzysz rumowe cukierki - czekoladowe "główki", sowicie nadziane płynnym, alkoholowym "wkładem"? Niektórzy lubili się nimi zajadać, a ja wolałam je po prostu wąchać. Choć doskonale pamiętam sam moment wgryzania się w te słodkie kulki - trzask łamiącej się czekolady i cukrowej skorupki, a także rozlewający się po ustach rum, to jednak wysokoprocentowy posmak nazbyt mocno drażnił moje niewprawne podniebienie, wybierałam więc delektowanie się tymi słodkościami na sposób olfaktoryczny. 

Perfumy Suma Oriental to upojna mieszanka ciemnozłotego rumu, czekoladowej paczuli i suchego kakao, ułożona na drzewnej bazie.

Czy wiesz, że etymologia słowa rum do dziś jest niejasna? Sugerowano m.in., że słowo rum pochodzi od ostatniej sylaby łacińskiego słowa saccharum, które oznacza cukier. To wyjaśnienie całkowicie do mnie przemawia, bo zarówno w perfumach Suma Oriental, jak i w samym rumie, da się wyczuć cukrowe niuanse. O kompozycji Suma Oriental mówię, że jest upojna. I wyborna, w całym tym upojeniu. I tak, także orientalna. Sama nie wiem, który składnik w perfumach Suma Oriental jest najważniejszy - może paczula, która imituje czekoladową nutę? W utrzymaniu czekoladowego wrażenia zapewne dopomaga jej sypkie kakao. A może przodownikiem jest tu rum? Trunek o ciemnozłotym kolorze, dojrzewający w drewnianych beczkach, łączony z piratami i opowieściami o morzu. Morzu, po którym dryfują tajemnicze statki - te z drewnianymi kadłubami, czarnymi żaglami i pirackimi banderami. Rum to ciepłe, balsamiczne i odrobinę korzenne echo całej kompozycji. Jednak to nie wszystko, w bazie pojawiają się spodziewane drzewne odniesienia. Wychwytuję wątek drzewa sandałowego i drzewa kaszmirowego - ten miks, podany razem, sprawia, że wyczuwam w Suma Oriental także rozkoszą, kremową miękkość... 

"Kiedy rum zaszumi w głowie, cały świat nabiera treści. Wtedy chętnie słucha człowiek morskich opowieści." 

- Morskie opowieści

Skład perfum:

rum, ziarno kakaowca, cypriol, paczula, fasola tonka, drzewo sandałowe, drzewo gwajakowe, drzewo kaszmirowe, piżmo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP